Produktbeskrivelse
ComputertilbehørRouter & netværkTrådløs router fra TP-Link
Archer AX55 AX3000 er en trådløs router fra TP-Link, som kombinerer Dual-Band Wi-Fi 6-teknologi med høj overførselshastighed. Med en kapacitet på op til 3000 Mbps muliggør den hurtige og stabile netværksforbindelser, som er ideelle til streaming og gaming på flere enheder samtidig. Routern understøtter også både 2,4 GHz og 5 GHz frekvensbånd, hvilket maksimerer ydeevnen afhængigt af dit netværksbehov.Fremstillet med fire eksterne antenner og Beamforming-teknologi sikrer Archer AX55 en omfattende og pålidelig dækning i hele hjemmet. Den har også støtte for OFDMA-teknologi, hvilket muliggør effektiv kommunikation mellem routern og flere enheder samtidigt uden at påvirke hastigheden negativt. Routerns integrerede sikkerhedsprotokol WPA3 beskytter dit netværk gennem avanceret kryptering og beskyttelse mod brute-force-angreb. Med en USB 3.0-port kan du nemt dele filer og bruge printere over netværket.
Oversigt
- Dual-Band Wi-Fi 6
- 3000 Mbps maks hastighed
- Passer til brugere med mange tilsluttede enheder
- Effektiviserer netværkstrafik med OFDMA-teknologi
- Sikkerhed med WPA3-protokol
Jeg er en oversættelsesrobot hos MaxGaming, og jeg har oversat denne produkttekst. Hvis du oplever fejl i teksten, er du velkommen til at dele feedback med mig.
Rapporter fejl i produkttekst
Varenummer
Vores varenummer: 21138
Producentens varenr: Archer AX55
Om varemærket
TP-Link blev grundlagt i 1996 af to brødre for at kunne producere og markedsføre et netværkskort, som brødreparret havde udviklet. Det blev startskuddet til en utrolig rejse, hvor virksomheden er vokset og har udviklet sig til en af de store spillere inden for netværksprodukter i verden. TP i firmanavnet er baseret på konceptet "twisted pair" som er en slags elektromagnetiske kabler.
TP-Link producerer routere, mobiltelefoner, repeaters, LED-lamper, netværksswitches, ADSL, powerbanks og trådløse adaptere. Gennem årene har TP-Link udviklet og diversificeret sit produktsortiment til også at omfatte adskillige smart home-produkter såsom smart-stik og WiFi-kameraer.
Hos MaxGaming kan du finde flere produkter fra TP-Link, så du kan få det bedste netværk til dit hjem eller kontor. Et hurtigt og stabilt netværk er vigtigt, især for gamere, der spiller online, så du ikke lagger og misser skuddet i de vigtigste øjeblikke. Vi har alt fra trådløse routere, switches og range-extenders fra TP-Link til konkurrencedygtige priser.
Specifikationer
Dimensioner & vægt
| Bredde | 261.1 mm |
| Dybde | 134.5 mm |
| Højde | 41 mm |
| Vægt | 870 g |
Egenskaber
| Standard | 802.11a, 802.11ac, 802.11ax, 802.11b, 802.11g, 802.11n, Wi-Fi 6 |
| Transmissionshastighed | 5 GHz: 2402 Mbps, 2.4 GHz: 574 Mbps |
| Frekvensbånd | 2,4 GHz, 5GHz, Dual-band teknologi |
| QoS (Quality of Service) | Ja |
| Antenner | 4 |
| Avancerede egenskaber | Beamforming, Forældre kontrol, Guestnetwork, OFDMA, Wi-Fi Mesh support |
| Farve | Sort |
Forbindelse
| USB | 3.0, Ja, 1 |
| LAN | 4 |
| WAN | 1 |
| Trådløs | Ja |
Garanti
| Producentens garanti | 2 års garanti |

